Válka o peníze: film vs. hudba

2. 12. 2011 12:19:25
Toulky v síti mě nedávno zavedly na stránku Statního fondu pro podporu a rozvoj České kinematografie. Jako filmového fanouška mě zajímalo, za co jsou vlastně státní peníze utráceny a kolik to je.

( MMu)

Dost často a při různých příležitostech vídám v médiích utrápené filmaře, kterak si stěžují na nedostatek finančních prostředků, často zaznívají i slova o likvidaci českého filmu. Na zmíněné webové stránce jsem vyčetl, že peníze jsou rozdělovány na různé věci: od výroby filmu, přes distribuci až po tunning kinosálů.

Po sečtení jedntolivých částek jsem málem spadl ze židle. Pro rok 2011 nebozí filmaři obdrží 162 645 000 Kč! Např. film Cesta z lesa dostane příspěvek na výrobu ve výši 7 000 000 Kč. Zdroj, kde se každý může přesvědčit, jaké skvosty jsou z jeho peněz hrazeny, je zde: http://www.mkcr.cz/cz/statni-fondy/statni-fond-pro-podporu-a-rozvoj-ceske-kinematografie/podporene-projekty-225/.

Rozdělování státních peněz filmovému průmyslu mě zajímalo nejen jako filmového fanouška, ale i z pohledu aktivního muzikanta. Film totiž mohu vnímat jako svého velkého kulturního konkurenta.

Muzikant totiž od státu nedostává zhola nic, většinu svých činností si hradí sám. Zejména ten amatérský, neřkuli začínající. Jaký rozdíl! Začínající režisér nemá problém dostat 500 000 Kč na výrobu filmu (Ivana Benešová, Vzpomínky z dětství). Muzikant profesionál, jejichž řady v ČR více a více řídnou, má šanci vydělat až když vydá oficiální materiál, hrají ho rádia, případně vyrazí na turné. Ale ani profesionál nedostane od státu ani haléř...

Ve snu si neumím představit, jak by se žilo naší kapele, kdyby dostala od státu 100 000 na vybavení, 200 000 na natočení desky, 200 000 na videoklip. Následně by si vyjela zahrát do klubu, který byl zadotován 2 000 000 na zušlechtění vnitřních prostor a propagaci klubu... Jenže kdeže. Ze státu peníze do hudby nepotečou. Naopak - hudební kluby jsou městy vyháněny na periferie a stávají se z nich Hospůdky na Mýtince.

Logicky se nabízí, že muzikant má šanci alespoň v soukromém sektoru a může najít sponzora. V tom má s filmařem „rovné“ šance. Velkým kapelám se to celkem daří, jenže kapela střední nebo malá nemá nárok. Před lety jsem zkoušel uhovořit majitele lokálního autorizovaného autoservisu na desetitisícový (!!!) příspěvek, s vědomím, že naši vesničtí fotbaloví reprezentanti (4.C třída) dostávají od stejného člověka každý rok 100 000 Kč. Nabízel jsem propagaci po celé ČR, bannery na koncertech s mnohdy tisícihlavým publikem, bannery na webu a plakátech. Ale ouha. Sport je sport a naši fotbalisté s pivními mozoly a kocovinou z předešlého večera si peníze zaslouží, kapela ne. Třicet přítomných fandících dědoušků, sledujících reklamní tabuli servisu zavěšenou na fotbalové kabině, určitě po každém odehraném zápase poběží znovu nechat opravit svůj vůz do autorizovaného servisu.

To jsem ale odbočil. V ČR se ročně natočí okolo 40-ti filmů. Ty můžeme shlédhnout v cca. osmistech kinech za státní podpory okolo 160 mio korun. Pro porovnání - na hudebním portále bandzone je registrováno cca. 30 000 kapel. Některé z nich jsou neaktivní, některé slovenské. Přesto velmi střízlivě odhaduji, že ročně u nás vyjde minimálně 500 různých nahrávek od různých umělců. Na těchto 500 nahrávek nepřispěje stát jedinou korunou!

Potom porota vyhledávací talentové soutěže hledí s otevřenou pusou na kapelu, která se dostane do finále a je překvapená, kde se tady taková kapela vůbec bere. Podobně kvalitních kapel (při vší úctě k této) máme v ČR desítky. Jenže se o nich nikdo nedozví. Důvodů je samozřejmě víc, nejen absence státních peněz, ale o tom třeba příště....

A jak je to jinde? Následující informace mám z doslechu, takže nejsou podloženy fakty. V sousedním Německu státní dotace hudebních klubů jsou. Stát dotací získá záruku, že mládež se baví v kulturním prostředí, že si klub může dovolit ochranku a bude v něm pořádek, že klub může koncerty propagovat a že do něj tím pádem budou chodit mladí lidé. Že si klub může dovolit zaplatit i amatérské kapele. A tyto amatérské kapely si mohou následně za ušetřené peníze dovolit nahrát materiál v kvalitním studiu, udělat promo a celková úroveň tohoto druhu kultury se zvedá. Zároveň klub, který dostává od státu peníze se zaručuje, že nebude prodávat alkohol nezletilým a bude dohlížet, že se na místě neberou drogy.

Jak je to v ČR? Amatérská kapela přijede do klubu na periferii města, který uvnitř vypadá povětšinou nehezky, je tam zima a vlhko. Vzápětí kapela zjistí, že plakáty nevisí a propagace nebyla. Pronájem sálu si mnohde platí sama kapela, majitel klubu tedy něco vydělá a peníze na propagaci koncertu jsou pro něj tedy zbytečně vynaložené. Na koncert logicky nedorazí skoro nikdo a honorář (procenta ze vstupného) je téměř nulový. Náklady na dopravu, natož pronájem sálu, se kapele nezaplatí, nemluvě o strunách, paličkách a nástrojích jako takových. Výsledek? Klub po krátkém časovém úseku krachuje a majitele střídá jiný hudební nadšenec, který věří, že úroveň kultury ve městě pozvedne. Kapela se rozpadá v době, kdy muzikanti dosahují třicátého roku věku, protože málokoho baví deset let hrát pro prázdný sál a ještě za to platit...

Zatímco filmař pláče na udílení Českých lvů, že nedostává od státu dost peněz.

A občan nadává, že české filmy a kapely nestojí za nic...

Autor: Marek Müller | pátek 2.12.2011 12:19 | karma článku: 24.07 | přečteno: 2304x

Další články blogera

Marek Müller

Tak kde je spravedlnost, milý Facebooku?

Mám za sebou několik školení sociálních sítí. Na všech bylo osazenstvu opakováno: jestli chcete lajky, postujte zvířátka a malé děti.

25.1.2017 v 16:01 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 664 | Diskuse

Marek Müller

Festivalové soutěže

Rok se s rokem sešel a blíží se hudební festivalová sezóna. A já opět narážím na stejné reklamní bannery, příspěvky na sociálních sítích nebo mailngové kampaně, jako před rokem.

31.5.2016 v 7:00 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 92 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jaroslav Peregrin – Filosofie jazyka

Prof. RNDr. Jaroslav Peregrin, CSc. je český logik a analytický filosof, jedním z průkopníků propagace analytické filosofie a filosofie jazyka v českém prostředí. Působí v Akademii věd, na FF UK a na Univerzitě v Hradci Králové.

13.11.2018 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 |

Ivan Rössler

Černý racek a ti druzí

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo jiné i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let.

12.11.2018 v 11:03 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 242 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 5. večer

Ve čtvrtém večeru opustil soutěžní taneční zábavnou show StarDance pár Adam Mišík a Kateřina Krakowková. Pro koho byl pátý večer konečným?

12.11.2018 v 10:37 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 1625 | Diskuse

Karel Sýkora

Bryan Adams – Thought I'd Died And Gone To Heaven

Bryan Adams je rockový zpěvák, kytarista, autor hudebních textů a fotograf. Mezi jeho nejznámější alba patří Reckless, 18 til I Die a Waking Up the Neighbours. Adams byl oceněn Řádem Kanady (Order of Canada).

12.11.2018 v 9:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Karel Sýkora

Emmanuel Macron – O nacionalismu

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron je francouzský prezident, politik, bývalý investiční bankéř. Od srpna 2014 zastával funkci ministra hospodářství ve vládě Manuela Vallse, na kterou po dvou letech, v srpnu 2016, rezignoval.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 263 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3729

Zakladatel a stále aktivní člen kapely PANKIX.

 

www.facebook.com/marekmuller

 

Můj blog je o životě muzikanta z klubové kapely. Chci tu přiblížit, co lidé z kapel zažívají a řeší. Lidé o tom nemají běžně moc povědomí. Nechci se ale stylizovat do role mluvčího všech aktivních hudebníků, protože každý má jiné zkušenosti a v mnohém určitě jiný pohled na věc.

Najdete na iDNES.cz