Natočte CD v obýváku

11. 01. 2013 7:00:00
„The world is changed“. Touto univerzální, prakticky všude použitelnou hláškou začíná filmová trilogie Pána prstenů. Já ji použiju proto, abych čtenáři přiblížil, jak dnes mohou muzikanti natáčet regulérní LP.
Sany Radović

Sany Radović (mmu)

Když chtěla kapela ještě před pár lety natočit CD, musela vytáhnout z kapsy nemalé množství peněz a zavřít se do nahrávacího studia. Natočení demosnímku se pohybovalo mezi 10 000 – 50 000,- Kč, natočení oficiální desky vyšlo od 50 000,- Kč výše. Horní hranice se pak může zastavit až na milionech. Záleží na době, jakou ve studiu strávíte a jak kvalitní studio najímáte. Návratnost investovaných peněz je vždy z mnoha důvodů nejistá.

Kapely a vydavatelství jsou zároveň posluchačem tlačeny k nejnižším možným prodejním cenám. Což je v přímém rozporu s tím, že posluchač vyžaduje také kvalitu. V nejlepším případě chce kvalitu úplně zadarmo. Hudebník to v tomto ohledu, na rozdíl např. od filmaře, nemá příliš ulehčené (děkuji pane prezidente).

Koncem loňského roku jsme stáli s kapelou před důležitým rozhodnutím. Měli jsme připravené písničky a řešili jak a kde je nahrát. Kolik dát do nahrávání peněz?

Naše poslední zkušenost z roku 2008. Do čtyřpísničkového CD jsme investovali 95 000,- Kč. Zdarma si jej z našeho oficiálního webu stáhlo cca. 5000 posluchačů. Dalších 5 00 fyzických kusů jsme prodali po padesátikorunách na koncertech. Výsledek? Mínus 70 000,- Kč. Přestože hudbu a své posluchače milujeme, láska musí mít v některých oblastech své hranice.

První možností, která čtenáře napadne, je podepsat smlouvu s nějakým hudebním vydavatelstvím. Jenže i zde platí „The world is changed“. V současnosti téměř žádné vydavatelství menší kapele nahrávací studio nezaplatí. Nemá důvod platit, protože se investice nevrátí. Lidé si produkt nekoupí, ale stáhnou z internetu. Vydavatelstvím se navíc nevyplatí investovat peníze ani do PR. Své prostředky raději věnují na propagaci známých zahraničních kapel nebo léty prověřených českých interpretů, kde je určitá pravděpodobnost návratu investic. Jinými slovy - vydavatelství dnes malé kapele prakticky nic nepřinese. Ani peníze, ani reklamu.

Druhou možností je vydat CD vlastním nákladem. Přesně tak, jak jsme to udělali v roce 2008. Zainvestovat a spoléhat, že písničky budou dostatečně virální a přes sociální sítě osloví masy. Nejsme však kapela, která srší humorem a proto nemáme přílišný potenciál pro nějaké masivní sdílení. Proto jsme se rozhodli nezopakovat podruhé stejnou chybu.

Třetí možností možností je využití nějaké crowdfundingové  služby pro nasbírání peněz předem. Funguje to jednoduše – fanoušci posílají kapele peníze za dosud nevydané CD a když se podaří naspořit dostatek peněz, jde se do nahrávacího studia. Ti, co poslali peníze předem, dostanou CD zdarma. I tuto možnost jsme zavrhli, protože nebyl předem jistý ani čas, ani výsledek. I zde platí, že čím větší kapela, tím víc peněz vybere.

Nakonec jsme se rozhodli jít vlastní, byť ne úplně obvyklou cestou. Investovat do vlastního vybavení, vytvořit si malé studio ze zkušebny a mít nahrávání vyřešené jednou provždy. A investice to z celkového pohledu nebyla moc dramatická. Kvalitní nástrojovou apraturu jsme již vlastnili a spoustu potřebného vybavení také. Pohodlně jsme se do vešli do cca. 80 000 Kč,-.

Bicí jsme tak natočili ve zkušebně a zbytek nástrojů po obývacích pokojích a chalupách. A bylo to určitě zábavnější, než zažívat obvyklé studiové opruzy. Měli jsme na nahrávání prakticky neomezený čas, nemuseli jsme dělat žádné kompromisy.

Nemuseli jsme prosit zvukaře, ať s námi zůstane ve studiu o hodinu déle, že chceme ještě něco přetočit a on přitom slíbil manželce rytí záhonů. Nemuseli jsme se bát, že něco zkazíme – přehrání stojí čas a tedy i peníze. Nemuseli jsme se s nikým handrkovat, jestli se do písničky hodí ten nebo onen akord. Nemuseli jsme po hodině čekání před studiem jet budit zvukaře domů, protože ten šel den předtím zapít zrytí záhonů do hospody a vrátil se ráno. Nemuseli jsme poslouchat nadávání zvukaře na jiného zvukaře, který mu minulý den ve studiu popřepojoval všechny kabely a odnesl domů mikrofon. Nemuseli jsme prosit, ať dá víc nahlas zpěv a méně kytaru. Nemuseli jsme...

Zkrátka nahrávání probíhalo za téměř idylických podmínek, bez stresů a negativních emocí. Financování jsme vyřešili formou libovolných dárcovských příspěvků (SMS, nebo bankovní převod). Výsledek - http://tinyurl.com/cvywva8 - můžete posoudit sami. Je fajn, že v době, kdy muzikanti hořekují nad dramatickým úbytkem financí, existuje nějaká alternativa. Přestože ani tato alternativa není nejlevnější a práce na desce zaberou v součtu stovky hodin...

Autor: Marek Müller | pátek 11.1.2013 7:00 | karma článku: 12.18 | přečteno: 1509x

Další články blogera

Marek Müller

Tak kde je spravedlnost, milý Facebooku?

Mám za sebou několik školení sociálních sítí. Na všech bylo osazenstvu opakováno: jestli chcete lajky, postujte zvířátka a malé děti.

25.1.2017 v 16:01 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 664 | Diskuse

Marek Müller

Festivalové soutěže

Rok se s rokem sešel a blíží se hudební festivalová sezóna. A já opět narážím na stejné reklamní bannery, příspěvky na sociálních sítích nebo mailngové kampaně, jako před rokem.

31.5.2016 v 7:00 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 92 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jaroslav Peregrin – Filosofie jazyka

Prof. RNDr. Jaroslav Peregrin, CSc. je český logik a analytický filosof, jedním z průkopníků propagace analytické filosofie a filosofie jazyka v českém prostředí. Působí v Akademii věd, na FF UK a na Univerzitě v Hradci Králové.

13.11.2018 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 |

Ivan Rössler

Černý racek a ti druzí

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo jiné i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let.

12.11.2018 v 11:03 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 242 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 5. večer

Ve čtvrtém večeru opustil soutěžní taneční zábavnou show StarDance pár Adam Mišík a Kateřina Krakowková. Pro koho byl pátý večer konečným?

12.11.2018 v 10:37 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 1625 | Diskuse

Karel Sýkora

Bryan Adams – Thought I'd Died And Gone To Heaven

Bryan Adams je rockový zpěvák, kytarista, autor hudebních textů a fotograf. Mezi jeho nejznámější alba patří Reckless, 18 til I Die a Waking Up the Neighbours. Adams byl oceněn Řádem Kanady (Order of Canada).

12.11.2018 v 9:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Karel Sýkora

Emmanuel Macron – O nacionalismu

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron je francouzský prezident, politik, bývalý investiční bankéř. Od srpna 2014 zastával funkci ministra hospodářství ve vládě Manuela Vallse, na kterou po dvou letech, v srpnu 2016, rezignoval.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 263 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3729

Zakladatel a stále aktivní člen kapely PANKIX.

 

www.facebook.com/marekmuller

 

Můj blog je o životě muzikanta z klubové kapely. Chci tu přiblížit, co lidé z kapel zažívají a řeší. Lidé o tom nemají běžně moc povědomí. Nechci se ale stylizovat do role mluvčího všech aktivních hudebníků, protože každý má jiné zkušenosti a v mnohém určitě jiný pohled na věc.

Najdete na iDNES.cz