10 důvodů proč nejít na koncert

5. 02. 2013 7:00:00
Nedávno jsem četl na blogu Hudební masakry tento článek. Ve své druhé části popisuje, proč lidé nechodí do klubů na koncerty.
Hrát pro prázdný sál

Hrát pro prázdný sál (zdroj: internet)

Autor se zaměřuje především na to, co vylepšit na straně kapely a pořadatele. S jeho pohledem musím souhlasit, já se však zkusím podívat i na druhou stranu. Tedy do publika.

Každý muzikant, který zažil zlatou éru „devadesátek“ (myslím předminulou dekádu, ne Foglarovky), musí občas nostalgicky povzdechnout a zavzpomínat na zašlé časy vyprodaných klubů. Na časy opocených těl i zdí, divokého kotle pod pódiem a tisíců prodaných nahrávek. Dnes je to jiné. S problémy prázdných sálů se mnohdy potýká i česká klubová špička, pokud vyjede hrát za hranice svého „teritoria“. Akorát se tím logicky nikde moc nechlubí.

Dlouho si lámu hlavu proč tomu tak je. Bavím se o tom s kolegy muzikanty i kamarády nemuzikanty. A dospěl jsem k mnoha faktorům, které návštěvnost ovlivňují:

 1. Demografický faktor
  Často se zapomíná na to, kolik mladých lidí dnes na koncerty vůbec může chodit. Pakliže se v roce 1975 narodilo 193 tis. dětí, měli jsme zde v roce 1993 teoreticky 193 tisíc potenciálních osmnáctiletých návštěvníků koncertů. V roce 1995 se ale v ČR narodilo pouhých 96 tis. dětí! Tzn. že v roce 2013 bude základna potenciálních osmnáctiletých návštěvníků koncertů, oproti roku 1993, méně než poloviční!
 2. Faktor rovného kšiltu
  Kromě objektivního úbytku mladých posluchačů se část posluchačské základny striktně profiluje a odmítá přijmout cokoliv jiného. Příklad: pro posluchače hip hopu je prakticky nemyslitelné, aby vyrazil na koncert poprockové kapely do klubu. Fanoušek ska zase nepůjde na hard rock. Rocker na techno. A tak dále. Myslím, že stylová tolerance byla dřív mezi posluchači větší.
 3. Faktor mediální (ne)podpory
  • Všechny hudební časopisy zmizely z povrchu zemského českého (krom přeživšího Rock&Popu, ten však nyní cílí hlavně na dříve narozené).
  • Drtivá většina rádií hrne bezpohlavní mainstream nebo české normalizační vykopávky. V nejlepším případě pak léty prověřenou rockovou muziku končící nejpozději v devadesátých letech.
  • Velké internetové servery o klubové scéně prakticky nepíší.
  • Zkuste vyjmenovat hudební pořady v našich celoplošných televizích. Pokud vynecháte talentové soutěže dvou největších soukromých stanic, neexistuje jediný! A pokud budete tvrdit, že tyto soutěže produkují zajímavé interprety, vyjmenujete poslední tři vítěze SuperStar? Já bez pomoci google ne.
   A Československo má talent? Upřímně nechápu, jak porota může vestoje aplaudovat např. něčemu takovému a pan Slávik navíc pěje superlativa. Taková porota nemá nejmenší přehled o tom, kolik opravdu kvalitních interpretů čeká v podpalubí na objevení. To se týká všech stylů - od popu, přes hip hop, přes pestrou škálu indie odnoží až po tvrdou hudbu.
 4. Faktor nehudební zábavy
  Mám-li porovnat život před 20-ti lety a nyní, změnilo se mnohé. Každý člověk má dnes milion možností, jak se zabavit. Adrenalinové sporty, herní konzole, internet, multikina, lyžování v Alpách... Každá „nová“ zábava pak krade čas k návštěvě koncertu.
 5. Faktor revival
  Všimli jste si, kolik existuje revivalových kapel? Prakticky každá větší zahraniční kapela má svůj český ekvivalent. A co je horší - i české kapely, dokonce i ty aktivní, mají své revivaly! Kabát jich má dokonce přes 20!!! Existují však i mnohem bizarnější revivaly. A nejen to. Fungují dokonce i revival festivaly a není jich málo. Pokud chce muzikant vydělat aspoň nějaké peníze, jde hrát do revivalu. Po nich poptávka (bohužel) je. Pro méně náročného posluchače je pak jednodušší si zahalekat s revivalem Dana Landy, než přemýšlet o návštěvě autorské kapely.
 6. Faktor festival
  Klubové scéně ubírají fanoušky i letní festivaly. Mám pocit, že posluchač, pro kterého není hudba vyloženým koníčkem, vyrazí v létě na jeden větší hudební festival a to mu tak nějak stačí. Věří, že pro své kulturní obohacení udělal dost a nepotřebuje chodit mimo letní sezonu do klubů. Co na tom, že většina festivalů má, co do českých skupin, prakticky identické lineupy, které ve tříleté periodě točí stále dokola?
 7. Faktor velkých zahraničních koncertů
  A pokud nestačí k ukojení hudebního hladu letní festival, dosytí se posluchač cukrovinkou v podobě návštěvy nějaké zahraniční star. Nabídka je každý rok hodně pestrá. Opět o důvod víc, proč nejít do klubu. 
 8. Faktor státního rozpočtu
  Přestože se ve státní kase naleznou peníze na podporu různých druhů umění, od filmu po literaturu, na klubovou kulturu nejde ze státních peněz ani koruna. Byť se výjimečně nad hudebním klubem finančně ustrne nějaké městské zastupitelstvo, většinou města hází klubům spíše klacky pod nohy. Ať časovým omezením hudební produkce (22:00) nebo vytlačováním klubů z center na okraje měst. Je logické, že toto se na návštěvnosti projevit musí. Nerozumím tomu, proč hluk diskoték zastupitelům většinou nevadí. Někde hluboko je v lidech zřejmě zakořeněn pocit, že kluby jsou sídla neřesti a drogových radovánek.
 9. Přesycenost hudbou
  Hudební trh naprosto přesycen. Schválně se na serveru bandzone.cz podívejte doprava dolů na statistiky. Uložených skladeb je více než registrovaných fanoušků! Zvláště, je-li velká část fanoušků této komunity tvořena muzikanty z registrovaných kapel. Podrobněji se tomuto tématu věnuji ve svém starším článku.
 10. Výčet faktorů by však nebyl kompletní bez obvyklého faktoru X. Netuším, jak se na návštěvnostech mohou projevovat ekonomické výkyvy, růst reálné mzdy nebo ochota obyvatel platit za koncerty. Netuším, jestli se mohou projevovat vlivy tolik omílané „blbé nálady“ občanů ČR. Já mám totiž většinou náladu dobrou. I když si také občas s kapelou zahrajeme pro poloplný sál.

Článek je o klubové scéně. Nemám přehled, jak jsou na tom s návštěvností interpreti s rotací v mainstremových rádiích, nebo vystupující v televizních estrádách.

Autor: Marek Müller | úterý 5.2.2013 7:00 | karma článku: 40.78 | přečteno: 24926x

Další články blogera

Marek Müller

Tak kde je spravedlnost, milý Facebooku?

Mám za sebou několik školení sociálních sítí. Na všech bylo osazenstvu opakováno: jestli chcete lajky, postujte zvířátka a malé děti.

25.1.2017 v 16:01 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 664 | Diskuse

Marek Müller

Festivalové soutěže

Rok se s rokem sešel a blíží se hudební festivalová sezóna. A já opět narážím na stejné reklamní bannery, příspěvky na sociálních sítích nebo mailngové kampaně, jako před rokem.

31.5.2016 v 7:00 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 92 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Jaroslav Peregrin – Filosofie jazyka

Prof. RNDr. Jaroslav Peregrin, CSc. je český logik a analytický filosof, jedním z průkopníků propagace analytické filosofie a filosofie jazyka v českém prostředí. Působí v Akademii věd, na FF UK a na Univerzitě v Hradci Králové.

13.11.2018 v 7:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 |

Ivan Rössler

Černý racek a ti druzí

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo jiné i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let.

12.11.2018 v 11:03 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 242 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 5. večer

Ve čtvrtém večeru opustil soutěžní taneční zábavnou show StarDance pár Adam Mišík a Kateřina Krakowková. Pro koho byl pátý večer konečným?

12.11.2018 v 10:37 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 1618 | Diskuse

Karel Sýkora

Bryan Adams – Thought I'd Died And Gone To Heaven

Bryan Adams je rockový zpěvák, kytarista, autor hudebních textů a fotograf. Mezi jeho nejznámější alba patří Reckless, 18 til I Die a Waking Up the Neighbours. Adams byl oceněn Řádem Kanady (Order of Canada).

12.11.2018 v 9:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 |

Karel Sýkora

Emmanuel Macron – O nacionalismu

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron je francouzský prezident, politik, bývalý investiční bankéř. Od srpna 2014 zastával funkci ministra hospodářství ve vládě Manuela Vallse, na kterou po dvou letech, v srpnu 2016, rezignoval.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 262 |
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3729

Zakladatel a stále aktivní člen kapely PANKIX.

 

www.facebook.com/marekmuller

 

Můj blog je o životě muzikanta z klubové kapely. Chci tu přiblížit, co lidé z kapel zažívají a řeší. Lidé o tom nemají běžně moc povědomí. Nechci se ale stylizovat do role mluvčího všech aktivních hudebníků, protože každý má jiné zkušenosti a v mnohém určitě jiný pohled na věc.

Najdete na iDNES.cz